Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stoly, barové desky, odkládací stolky

 

Stoly, barové desky  

   Zabýváme se i výrobou stolů, barových desek, odkládacích stolů, menších stolečků,....

   Na tyto pracovní desky používáme žulové materiály. Žula se nám osvědčila z několika důvodů. Žula je velmi tvrdá a poškrábat takový materiál při běžné  činnosti je nemožné. Dále má žula menší nasáklivost. Pevnost žulových materiálů vůči mramoru je také mnohem vyšší. A oproti umělému kameni má pocitově teplejší nádech.

   Všechny žulové barové desky a stolky se před montáží a po ní natírají speciální impregnací s potravinářským atestem. Dále doporučujeme a dodáváme speciální impregnační přípravek "3-1" od výrobce Akemi. Jedná se o speciální sprej, který rozpouští usazeniny na kameni, dále impregnuje povrch kamene (zamezuje vnikání vody, oleje, džusů do kamene) a zvýrazňuje texturu kamene.

   Do barových desek se běžně vyřezávají díry dřezy, varné desky, chladicí boxy, zeleninové chladicí boxy a další. Dřezy je možné instalovat klasicky zhora nebo přilepit dřez zespodu. Dále je možné udělat spádové drážky k dřezu, pokud je spodní dřez. Je možné udělat i celou zešikmenou odkapávací plochu anebo udělat zafrézování kolem dřezu. Dřez se zhora vloží do této vyfrézované plochy a nevystupuje nad povrch žulové pracovní desky. Vše je tedy v rovině a údržba takovéto plochy je snažší. Samozřejmě i cenová náročnost frézování je vyšší.

   Do žulové desky je možné vyvrtat díru pro baterii, ovládání výpusti dřezu nebo díru pro vypínač ovládání drtiče odpadu, díru pro držák na mýdlo, ...

   Z kamene je možné udělat i pozadí barové desky. Vše je pak harmonicky sladěné a údržba celé plochy beze spár je velmi snadná a rychlá a bez použití drahé další chemie. Pozadí z kamene může být vysoké až k horním skříňkám kuchyně anebo nižší, např. 20 centimetrů. I do tohoto pozadí můžeme vyvrtat jakékoliv díry - např. na elektrické zásuvky, světla, různé držáky, ....

    V současné době je nabídka žulových materiálů velmi pestrá a doba, kdy pěkný materiál byl jen mramor je pryč. Žula vyniká krásnou kresbou a dodá tím kuchyni náležitý dominantní vzhled. Pokud chci decentní vzhled celé kuchyně, je nutno volit žulu jemnější textury bez vrás a fládru.

    V neposlední řadě je nutno vědět, že je vždy žula na kuchyňské pracovní desky levnější než je mramor a hlavně umělý kámen. Setkáváme se s tím, že je umělý kámen o několik tisíc korun dražší než žula.