Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvojhroby

 

 

 

Dvojhroby jsou, po urnových pomníčcích,  nejvíce používaný typ pomníku.

 

 

   I do dvojhrobu je možno uložit sklípek na 2, 4, 6 ale i 8 uren, který je možno, při klasickém pohřbu, vyjmout ven. Celková plocha hrobu je větší, takže i údržba takovéto plochy je o trochu těžší. Naprostá většina dvojhrobů se dělá z leštěného kamene a tak se plocha udržuje velmi snadno. Často stačí 2x za rok povrch umýt. Pokud se pomníček nachází přímo pod koruny stromů, hlavně pod lípami, je potřeba povrch umývat častěji. Na čištění stačí používat hadřík s vodou, popř. s trochou přidaného Sava do vody. V žádném případě nepoužívat kyseliny a další nevyzkoušené přípravky - mohlo by dojít k porušení lesku! Vždy je potřeba smýt povrch ještě jednou čistou vodou.


    Na dvojhroby se používá celá řada žulových materiálů. Nejčastěji je volen rám = obruba světlé barvy - z důvodu menšího kontrastu nečistot na světlém povrchu. Na tmavší žule je výrazněji vidět všechen prach a nečistoty. Krycí deska se často volí stejné barvy jako obruba anebo, pokud jsou krycí desky ze třech kusů, volí se prostřední krycí deska stejné barvy jako je pomník. Sokl pod pomníkem bývá stejné barvy jako obruba anebo i pomník. Pomník je, z většiny, volen tmavší barvy. Aby vznikl kontrast k celému dvojhrobu a tím se zvýraznil prostor pro nápis jmen. Samozřejmě je možné zhotovit celý dvojhrob ve světlé barvě anebo celý v tmavší barvě. Vždy vycházíme z požadavku zákazníka a jeho představ. Váza a svítilna se volí tak, aby splívaly s celým dílem. Váza a svítilny se dělají z kovu - z stříbrného nerezu anebo z v černé barvě. Také se vyrábí vázy a svítilny z litého bronzu, lisovného mosazeného nebo měděného plechu. Velmi pěkně a sjednoceně vypadá hrob s použitím vázy a svítilny z kamene stejné barvy jako je pomník nebo obruba dvojhrobu.

  

   Nápisy jmen se zhotovují pískováním, dříve se provádělo ručně. Nejvíce používané způsoby nápisu jsou zlatem a stříbrem. Je možno provést i jakoukoliv barvou anebo nechat nápis jenom přírodně vypískovaný. Také je možno zhotovit nápis "negativně" - tzn. opačně. Vypískuje se plocha kolem nápisu a písmo zůstane. Tento způsob se velmi často používal za dob první republiky, v současnosti se používá velmi zřídka. Na výběr je několik typů písma a můžeme zákazníkovi odeslat návrh písma na jeho vybraný tvar pomníku. Dodatečné nápisy na pomník je možné kdykoliv dodělat., ale je nutné vědět jednu důležitou podmínku. Zvolím si takový styl písma, který může kdokoliv na místě dosekat. Pokud zvolím psací styl písma je velmi těžké udělat takovýto nápis na hřbitově a tak musí dojít k demontáži nápisové desky = pomníčku. Takový nápis musíme udělat v naší provozovně a poté vrátit zpátky. Čímž se doba prodlužuje a cena kvůli montáži, demontáži a dopravě navyšuje.

 

 

  Vždy platí jedna zásada při výběru materiálu a tvaru pomníku- "V jednoduchosti je síla!"

 

 

Viz fotogalerie: www.camgranito.cz/fotoalbum/dvojhroby/