Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obklady stěn a sokly domů

     

   Sokly u domů

   Obklady soklů jsou velmi často používány u městských domů.

   Jedná se o velmi dobrou ochranu spodní konstrukce domu před vodou, před sněhem (při zimním odklízení sněhu). A dále i spodní část domu bývá často nasáklá spodní vodou nebo vodou vlivem špatné ale i staré izolace domu. Přes tento sokl, resp. jeho spáry může celá spodní konstrukce domu "dýchat." A tak se nevytváří plísně v domě nebo omítka netrpí tolik na "odfouknutí" a opadávání.

   Nutné je tento obklad stěny nelepit přímo na stěnu domu lepidly ale používat nerezové kotvy. Těmito kotvami se deska spojí pevně s domem, příčemž je lepší i mezi soklem domu a chodníkem nechat také menší prostor (v řádu milimetrů). Za prostorem soklu je vzduchová kapsa a touto kapsou a spárami mezi deskami proudí vzduch od domu ven a zase teplý letní vzduch dovnitř. Tím dochází k odvlhčování konstrukce.

   Sokl je nejlépe ukotvit takovým způsobem, aby čelní plocha byla zároven se zdí. Pokud to ale konkrétní situace nedovolí (kameny ve zdi, kabely, šikmá zeď) musí se nahoru na sokl dát parapet, který kryje prostor za soklem.

   Sokl se nejčastěji používá v historických částech měst, ale i na nové domy.

    Materiál, který se dává na sokly domu je zpravidla 3cm silná žula. Není vhodné používat slabší materiály - může dojít k prokopnutí nebo k prasknutí vlivem najetí auta. Síla 3cm je dostačující, aby "odolala" počasí ale i prokopnutí. Větší síla je na sokl zbytečná a představuje větší zátěž pro nerezové kotvy. Délku kotev je nutno volit podle velikosti prostoru za soklem, v závislosti na materiálu zdi (kámen, cihla, porotherm) a velikosti desek.

    Materiál je z 99% hrubšího vzhledu, aby lépe ladil s celkovou městskou architekturou. V zahraničí je vidět i leštěný sokl na domech, ale u nás to Památková zóna zakazuje. Na nové domy, v nových zástavbách, je občas volen i leštěný materiál. Pokud není zákazník "omezován" památkáři, může zvolít leštěný nebo hrubý vzhled kamene.

   Velmi pěkně vypadá i nejen obklad stěn domu, ale i obklad výlohy a část fasády. Jedná se o novější pojetí soklu domu a architekti takovéto obkladu mohou dávat mimo historické centrum města. Každopádně takovýto obklad vypadá velice pěkně a vkusně.

    Pokud dojde k posprejování plochy soklu u domu je možné použít speciální chemii ve spraji pro zbavení těchto grafitů. Také je možné sokl natřít speciální impregnací, která by měla odolávat grafitům. Takovýto ošetřený povrch se očiští tlakovou vodou a grafity se z něj smyjí pryč.

 

   Obklady stěn

   Obklady stěn v interiéru ale i v exteriéru zažívají nyní obrovský boom.

   V interiéru se nejčastěji obkládají stěny kolem krbů, za televizemi, kolem schodišť anebo celá jedna zeď.

V exteriéru se obkládají venkovní tarasy, stěny domů ale i celé domy.

   Obklady stěn neboli Wallstone se dělí na tyto způsoby -lepení, lepení rustikální a do betonu. Další je lepení různě velkých kusů přírodních desek formou benátské dlažby.

 

Skládané obklady WALLSTONE lepené a lepené rustikální:
Skládané obklady lepené jsou tvořeny z břidlicových nebo kvarcitových pásků, které jsou v hranách vzájemně slepené pryskyřičným lepidlem. Pásky jsou lepeny a skládány do malých panelů formátu 55x15cm. Mají tvar „Z“, který zabraňuje viditelnosti spojů a vytváří dojem nepravidelného vzhledu. Oblast rohů je řešena speciálními rohovými díly.

Skládané obklady WALLSTONE do betonu:
Skládané obklady do betonu jsou tvořeny z břidlicových nebo kvarcitových kamenů různé délky i výšky, které jsou uloženy do betonového podkladu. Díky kombinaci různých rozměrů jednotlivých kamenů dosáhneme realistického přírodního vzhledu. Kameny jsou skládány do panelů formátu 55×15 cm, které mají tvar „Z“. Oblast rohů je také řešena speciálními rohovými díly.

Lepení připravených pásků je velmi snadné, provádí se na flexibilní lepidlo. Pásky kamene jsou slepené a tvoří jeden kus.  Takovéto pásky by se měly po dané vzdálenosti kotvit do zdi. Výhoda těchto pásku je v tom, že lepení si provede často zákazník sám. Nevýhoda je trošku vyšší cena.

   Lepení jednotlivých kusů přírodního kamene je pro laika složitější práce, protože jednotlivé kusy kamene musíte osekat, aby nevznikaly velké spáry a aby vše na sebe ladilo. Výhoda je v tom, že přírodní kámen na obklady stěn je levnější. Nevýhodou je, že musíte mít šikovného řemeslníka. I tak obklad přírodním kamenem výjde levnější než prefabrikovanými pásky. Záleží tedy na vkusu a financích.

   Jednotlivé fotografie toho, co je možné, naleznete ve fotogalerii.