Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koupelnové a kuchyňské pracovní desky

  Koupelnové a kuchyňské žulové pracovní desky  

   Zabýváme se výrobou kuchyňských žulových pracovních desek.

   Na tyto pracovní desky používáme žulové materiály. Žula se nám osvědčila z několika důvodů. Žula je velmi tvrdá a poškrábat takový materiál při běžné pracovní kuchyňské činnosti je nemožné. Dále má žula menší nasáklivost. Pevnost žulových materiálů vůči mramoru je také mnohem vyšší. A oproti umělému kameni má pocitově teplejší nádech.

   Všechny žulové kuchyňské desky se před montáží a po ní natírají speciální impregnací s potravinářským atestem. Dále doporučujeme a dodáváme speciální impregnační přípravek "3-1" od výrobce Akemi. Jedná se o speciální sprej, který rozpouští usazeniny na kameni, dále impregnuje povrch kamene (zamezuje vnikání vody, oleje, džusů do kamene) a zvýrazňuje texturu kamene.

   Do žulových pracovních desek se běžně vyřezávají díry na varné desky, dřezy. Dřezy je možné instalovat klasicky zhora nebo přilepit dřez zespodu. Dále je možné udělat spádové drážky k dřezu, pokud je spodní dřez. Je možné udělat i celou zešikmenou odkapávací plochu anebo udělat zafrézování kolem dřezu. Dřez se zhora vloží do této vyfrézované plochy a nevystupuje nad povrch žulové pracovní desky. Vše je tedy v rovině a údržba takovéto plochy je snažší. Samozřejmě i cenová náročnost frézování je vyšší.

   Do žulové desky je možné vyvrtat díru pro baterii, ovládání výpusti dřezu nebo díru pro vypínač ovládání drtiče odpadu, díru pro držák na mýdlo, ...

   Z kamene je možné udělat i pozadí kuchyňské linky. Vše je pak harmonicky sladěné a údržba celé plochy beze spár je velmi snadná a rychlá a bez použití drahé další chemie. Pozadí z kamene může být vysoké až k horním skříňkám kuchyně anebo nižší, např. 20 centimetrů. Za varnou deskou je pak vhodnější takovou plochu udělat vyšší - při vaření, smažení může vyprsknutý olej zašpinit zeď. Takto zašpiní pouze kámen a po přípravě jídla se prostor lehce utře a je uklizeno. I do tohoto pozadí můžeme vyvrtat jakékoliv díry - např. na elektrické zásuvky, světla, různé držáky, ....

    V současné době je nabídka žulových materiálů velmi pestrá a doba, kdy pěkný materiál byl jen mramor je pryč. Žula vyniká krásnou kresbou a dodá tím kuchyni náležitý dominantní vzhled. Pokud chci decentní vzhled celé kuchyně, je nutno volit žulu jemnější textury bez vrás a fládru.

    V neposlední řadě je nutno vědět, že je vždy žula na kuchyňské pracovní desky levnější než je mramor a hlavně umělý kámen. Setkáváme se s tím, že je umělý kámen o několik tisíc korun dražší než žula.

Viz fotogalerie: www.camgranito.cz/fotoalbum/kuchynske-pracovni-desky/